Cloudflare Kurulumu ve WordPress Ayarları

Web sitenizi kurdunuz her şey tamam, fakat bir problem var? Web sitem yeterince hızlı değil.

Arama motorları sıralamalarında web sitesini yüklenme hızı çok önemli bir kriterdir. Bu noktadaki sorunları çözmenize yardımcı olacak WordPress eklentileri bulunuyor. WP Fastest Cache, WP Super Cache, resim optimizasyonları için CDN hizmeti almak iyi sonuçlar verecektir.

CloudFlare Nedir?

Cloudflare size vekil sunucu hizmeti sağlamaktadır. Kısaca çalışma mantığı şu şekildedir. Tüm dünyada birçok sunucusu bulunan CloudFlare, ziyaretçiye en yakın bölgeden sitenizin statik halini sunarak yüklenme hızını düşürmeyi sağlar. Ek olarak ücretsiz SSL sertifikası, WebDDoS saldırıları azaltma, web sitesine gelen tüm istekleri grafiklendirip sunma gibi işlevlere de sahiptir.

CloudFlare için gerekenler

  • Alan adınızın yönetimine sahip olma
  • WordpPress sitenizin yönetim paneline erişim

Adım Adım CloudFlare Kurulumu

1 - CloudFlare Hesap Oluşturma

CloudFlare web sitesine gidip Sign Up butonuna basın, sizden istediği tüm bilgileri girdikten sonra kayıt işlemini tamamlayınız.

Ekran Resmi 2021-05-07 14.10.47.png

Eğer CloudFlare hesabınız varsa bu aşamayı atlayın.

2 - CloudFlare Planını Seçin

Ücretsiz planı seçip Continue ile devam edin.

Ekran Resmi 2021-05-07 14.53.14.png

3 - Alan Adınızı Ekleyin

Add Site butonuna tıklayınız. Alan adınızı görseldeki bölüme ekleyin, ardından Scan DNS Records'a tıklayın. Alan adına tanımlı tüm dnsleri tarayacaktır. Biraz sürebilir lütfen sabırlı olun.

Ekran Resmi 2021-05-07 14.12.49.png

4 - DNS Kayıtlarınızı Kontrol Edin

Tarama aşaması tamamlanmasının ardından alan adınıza ait DNS kayıtlarını göreceksiniz. Bu aşamadayken CloudFlare'i belirli DNS kayıtları için etkinleştirebilirsiniz. Turuncu bulut aktifse CloudFlare tarafından sunuluyor anlamına gelir, gri bulut CloudFlare ilgili kayıt için devre dışı anlamına gelmektedir.

İşlemleriniz tamamlandıktan sonra Continue butonuna tıklayınız ve sonraki adıma geçiniz.

Ekran Resmi 2021-05-07 14.38.04.png

Önemli :

CloudFlare'i www ve www'siz(çıplak) alan adınız için etkileştirmeniz tavsiye edilir. Böylece sitenizin tüm versiyonlarında aktif hale gelecektir. cpanel,mail,ftp vb sistem tarafından oluşturulan diğer alt alan adlarında aktif etmeniz çeşitli DNS problemlerine yol açabileceğinden önerilmemektedir.

5 - Alan Adını Yönlendirin

Bu aşamada CloudFlare DNS bilgilerini size iletecektir. Sizden beklediği alan adınızın kontrolünü CloudFlare sağlayabilmesi için Name Server kayıtlarını güncellenmeniz.

Domain sağlayıcınızın panelinde bunu kolayca yapabilirsiniz.

Ekran Resmi 2021-05-07 14.55.48.png

DNS'ler dünya çapında 72 saat içerisinde güncellenir. Bu daha erkende olabilmektedir. CloudFlare'den güncelleme sonrası bir e-posta onayı gelecektir. Ayrıca CloudFlare panelinden de son durumu görebilirsiniz. Güncelleme sırasında sitenizde kesinti meydana gelmemektedir.

6 - Wordpress Eklentisini Kurun

Wordpress eklentisinin bize kazandıracağı özellikler:

  • Tek tık WordPress optimizasyonu
  • Web uygulama ve güvenlik duvarı kuralları
  • Otomatik önbellek temizlemesi
  • İstatistikler
  • Cloudflare ayarlarını CloudFlare resmi sitesi üzerindeki kontrol panelini açmadan değiştirebilme.

Wordpress eklentisinin kurulması

Resmi eklentiyi bu linkten indirebilirsiniz. Yada Wordpress eklenti yükleme bölümünden aratabilirsiniz.

Eklenti kurulduktan sonra etkileştiriniz.

wordpress-cloudflare-eklentisi.png

CloudFlare giriş sayfası karşımıza gelecek eposta ve API anahatarını girmemiz gerekiyor. Get Your API Key from here tuşuna tıklayın. CloudFlare.com hesabı karşımıza gelecek. API Key kısmı altından API anahtarınızı görebileceksiniz.

cloudflare-api-anahtari.png

API anahtarını edindikten sonra WordPress sitenizde eposta ve api adresini ilgili yere ekledikten sonra SAVE API credentials butonu ile ilerleyin.

cloudflare-wordpress-ayarlari.png

CloudFlare ayarları sitenize senkronize edildikten sonra Apply Default Settings kısmındaki APPLY tuşuna tıklamanız gerekiyor. Wordpress siteleri için varsayılan CloudFlare ayarlarını kullanabilirsiniz.

cloudflare-automatic-cache-etkinlestirme.png

No Comments Yet