Wordpress Nedir?

Wordpress Nedir?

Wordpress’in istatistiğine göre internet sitelerinin %38'i Wordpress altyapısı kullanılarak oluşturulmuştur. Epey hatırı sayılır bir oran değil mi?

Wordpress dediğimizde orada bir duracağız anlamına da geliyor bu durum. Sadece içerik yönetim sistemi değil, arkasına aldığı “community” desteği hayal gücünüzle sınırlı özellikte siteler yapabilirsiniz. E-ticaret, blog, firma, iş arama portalı, soru-cevap portalı, sözlük, bilgi bankası gibi uzunca bir liste çıkaracağımız türde siteler hazırlamak mümkün.

Image for post

Image for post

Photo by WebFactory Ltd on Unsplash

Nasıl Wordpress ile bir site hazırlarım?

Wordpress.org ve Wordpress.com olarak ikiye ayırabiliriz. Wordpress.com’da aylık üyelik ücreti ödeyerek subdomain veya kendi alan adınızı kullanarak sitenizi hiç bir teknik bilgi gerektirmeden hazırlamanız mümkün. Wordpress.com size belli temalar sunmaktadır. Farklı özellikleri olan ve özel olarak özgürce kodlama müdaheleleri kullanmak isterseniz Wordpress.org’u kullanmalısınız.

Image for post

Image for post

Photo by Wordpress.com

Wordpress.org üzerinden wordpress kopyanızı indirdikten sonra hosting veya bilgisayarınıza kurup sitenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bilgisayarınızda bu işlemleri gerçekleştiriyorsanız eğer işlemleriniz bittiğinde hosting veya sunucuya sitenizi taşımanız gerekecektir. Özgür olsanızda bu şekilde zorlukları mutlaka bulunmaktadır. Teknik bilginiz yoksa başta biraz zorlanabilirsiniz fakat hızlı ve uygun eğitimlerden alarak bu açığınızı kısa sürede kapatabilirsiniz.

Image for post

Image for post

Photo by Wordpress.org

Neden Wordpress Kullanmalısınız?

  1. Ücretsiz Altyapı! İnternet sitenizi hazırlarken domain ve hosting için ücret ödersiniz ayrıca CMS (Content Management System) için ayrıca ücret ödersiniz. Wordpress ile bu altyapıyı sağladığınızda sadece maliyetiniz hosting ve domain olacaktır.
  2. Açık Kaynaklı Wordpress tamamen açık kaynaklı bir CMS’dir. Benzerlerine nazaran kendi hostinginizde çalıştırabilir, farklı bir hostinge istediğiniz zaman taşıyabilirsiniz. Kodlarınıza istediğiniz gibi müdahalelerde bulunmanıza olanak tanır. Squarespace, Shopify ve WIX gibi açık kaynaklı olmayan CMS’ler, sizi sınırlandırır ve daha fazlası için premium paketlerden almaya sizi zorlar. Wordpress ile sitenizin tam sahibi her zaman siz olursunuz.
  3. Seo Desteği Arama motorlarının sitenizi doğru taraması için uygun altyapıyı size sağlar. Ayrıca sitenize ekleyeceğiniz SEO eklentileriyle bu görünürlüğü daha detaylı halde uygulayabilirsiniz.
  4. Tema ve Eklenti Desteği Tema ve eklenti Wordpress’in en önemli özelliklerinden. Kodlama bilmenize gerek kalmadan mükemmel tasarıma sahip bir site oluşturmanıza imkan verir. Eklentiler ile sitenize iletişim formu ekleyebilir, sosyal ağa dönüştürebilir hatta bir e-ticaret sitesi hazırlayabilirsiniz. Yedekleme, SEO, hız, güvenlik vb. eklentilerle sitenizi tamamen kendiniz yönetebilirsiniz.
  5. Kolay Kurulum Wordpress’i bazı basit eklenti ve kullanıcı dostu hosting panelleri ile 5 dakikada kurabilirsiniz
  6. Güncelleme Desteği Wordpress ekibi sürekli yazılımı geliştirir, oluşan güvenlik açıkları ve yeni özellikleri güncelleştirme paketlerine eklerler, Wordpress panelinde birkaç dakikada bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  7. Community Desteği Wordpress’in forum, blog, online kurs veya e-book gibi sorularınızı cevaplayabileceğiniz muazzam kaynağı bulunmaktadır. Ek olarak Wordpress’in ücretli resmi destek platformu da bulunmaktadır.

Wordpress Kursu

Buraya kadar okudunuz ve merak ettiniz. Sizlere hediye sunmadan olmaz.

Udemy üzerinde yayınladığım Wordpress İle Adım Adım İnternet Sitesi Kurma Rehberieğitimimi indirimli olarak bu linkten veya aşağıdaki kupon ile indirimli olarak satın alabilirsiniz.

İyi öğrenmeler.

Kupon Kodu :MEDIUM27

*Kupon kodu süresi bittiğinde ulaşmanız yeterli.

No Comments Yet